Evenimente : Spectacole

Festivalul Sighisoara Medievala 2010

Pe stradutele inguste, sub zidurile imbatranite de vreme, apar intempestiv cavaleri, domnite, calugari, vrajitori, clovni. Editia din 2010 se va desfasura in perioada 23 – 25 iulie 2010.
Program:

Vineri 23 Iulie

16:00Marea Parada – Toata Suflarea Festivalului
Semnarea Hrisoavelor Secrete

Piata Cavalerilor

17,00Deschiderea Oficiala
Slujba Ecumenica
17,30Ordinul Cavalerilor Argotica – Spectacol cu Stegari
18,00Lyra – Concert
19,00Ordinul Paladinii de Terra Medias- Turnir Cavaleresc
19,30Ordinul Dragonilor de Transilvania – Turnir Cavaleresc
20,00Nomen est Omen – Concert
21,00Ordinul Cavalerilor de Medias – Turnir Cavaleresc
21,30Pontice – Concert
22,00Ordinul Cavalerilor Gladius Dei – in Cautarea Graalului – Spectacol cu Foc
22,30Trabucos – Protugalia – Concert

Piata Pelerinilor

18,00Ordinul Cavalerilor Argotica – Spectacol cu Stegari
18,30Garda de Bistrita – Lupte Cavaleresti
19,00Izabela Bostan Kevorkian – scoala de dans medieval
19,30Magicianul Augustin – Spectacol de magie
20,00Florin Kevorkian – scoala de lupte medievale
20,30Trupa Lagunekin -Franta – Spectacol de dans
21,00Ordinul Paladinii de Terra Medias- Turnir Cavaleresc
21,30Ordinul Cavalerilor Cetatilor Barsei – Spectacol de Foc si Lupte Cavaleresti
22,00Grafic – Concert

Piata Trubadurilor

17,30Nagual – recital
18,15Trupa Cameleon – Spectacol de Teatru medieval
19,00Teatrul Scena – Farse Populare
19,45Trupa "Toti din Clasa" – U.N.A.T.C. – Spectacol de Teatru Medieval
20,30Trupa Hyperion – Spectacol de Teatru
22,00Terpischore – Concert

Piata Mercenarilor

18,00Ordinul Cavalerilor Csabafiak – scoala de tras cu arcul
19,00Ordinul Cavalerilor Gladius Dei – Prezentare de Arme
20,00Coco Fachirul – Spectacol de Fachirism
20,30Trupa Dayspring – S.U.A. – Spectacol de Jonglerie si Teatru Medieval
21,00Ordinul Cavalerilor Lup – Spectacol Arderea Vrajitoarei

Piata Micilor Cavaleri

18,00Arcasii de la Sucevita – scoala de tras cu arcul pentru copii
18,45Clubul Bushi Shido – Jocuri si concursuri medievale pentru copii
19,30Trupa Hai-Hui – Teatru pentru Copii
20,15Trupa Tamacicza – Teatru pentru Copii in limba maghiara
21,00Compania Lumiolar – Teatru pentru Copii
21,45Ordinul Basarabilor si Musatinilor – Spectacole pentru Copii

Casa Cronicarilor

17,30Noua Acropola Timisoara – Conferinta Cavalerii Mesei Rotunde I
19,00Noua Acropola Cluj – Cavaleri in Europa

Turnul Fierarilor

Expozitie – Asociatia Artistilor Plastici Sighisoreni

Drumul Mestesugarilor

Artisti Populari veniti din cele patru vanturi

Drumul Pelerinilor, Drumul Condamnatilor, Drumul Stramosilor

Tabere Cavaleresti
Prezentari de Arme
Turniruri si Lupte Cavaleresti
scoli de dans medieval
scoli de lupta medievala
scoli de tras cu arcul
————————————————————————————————————
23,00Retragerea cu Torte – Toate Ordinele Cavaleresti
Incinerarea Eroului Pierdut – Toate Ordinele Cavaleresti
Foc de Artificii

Sambata 24 Iulie

10,30Parada Cavalerilor

Piata Cavalerilor

11,00Luminita Muscan – scoala de dans medieval
11,40Florin Kevorkian – scoala de lupta medievala
12,00Ordinul Cavalerilor Lup – jocuri si concursuri medievale
13,00————————Pauza——————————
15,00Ordinul Cavalerilor Lup – Prezentare de Arme
16,00Ordinul Cavalerilor de Medias – Prezentare de Arme
17,00Trupa Lagunekin – Franta – Spectacol de Dans
17,45Ordinul Cavalerilor Argotica – Spectacol cu Stegari
18,00Grafic – Concert
19,00Ordinul Cavalerilor de Medias – Turnir Cavaleresc
19,45Luminita Muscan si Izabela Bostan Kevorkian – scoli de dans medievale reunite
20,15intrecerea Cavalerilor – Toate Ordinele Cavaleresti
21,00Nomen est Omen – Concert
22,00Ordinul Cavalerilor Cetatilor Barsei – Spectacol cu foc
23,00Trabucos – Portugalia – Concert
24,00Intrarea Marelui Car al Jertfei

Piata Pelerinilor

11,00Terpischore – Concert
12,00Magicianul Augustin – Spectacol de magie
13,00————————Pauza——————————
16,00Ordinul Cavalerilor Argotica – Prezentare de Arme
17,00Ordinul Cavalerilor Gladius Dei – Prezentare de Arme
18,00Ordinul Dragonilor de Transilvania – Prezentare de Arme
19,00Ordinul Paladinii de Terra Medias- Turnir Cavaleresc
20,00Ordinul Cavalerilor Lup – Spectacol Arderea Vrajitoarei
20,30Lyra – Concert

Piata Trubadurilor

11,00Nagual – Recital
12,00Trupa Dayspring – S.U.A. – Spectacol de Jonglerie si Teatru Medieval
13,00————————Pauza——————————
16,00Teatrul Scena – Spectacol "Lumea versus Shakespeare"
17,00Trupa Cameleon – Spectacol de Teatru Medieval
18,00Trupa "Toti din Clasa" – U.N.A.T.C. – Spectacol de Teatru Medieval
19,00Trupa Hyperion – Spectacol de Teatru
20,30Pontice – Concert

Piata Mercenarilor

11,00Ordinul Cavalerilor Csabafiak – Prezentari de arme si scoli de tras cu arcul
13,00————————Pauza——————————
16,00Coco Fachirul – Spectacol de fachirism
17,00Ordinul Cavalerilor Cerb – Lupta Cavalereasca
17,30Magicianul Augustin – Spectacol de magie
18,30Garda de Bistrita – Lupta Cavalereasca
19,00Ordinul Cavalerilor Csabafiak – scoala de tras cu arcul
20,00Trupa Dayspring – Spectacol de Jonglerie si Teatru Medieval
21,00Ordinul Cavalerilor Gladius Dei – Prezentare de Arme

Piata Micilor Cavaleri

11,00Arcasii de la Sucevita – scoala de tras cu arcul pentru copii
11,45Clubul Bushi Shido – Jocuri si concursuri medievale pentru copii
12,30Trupa Hai-Hui – Teatru pentru copii
13,15————————Pauza——————————
16,00Trupa Tamacicza – Teatru pentru copii in limba maghiara
17,00Compania Lumiolar – Teatru pentru copii
18,00Ordinul Basarabilor si Musatinilor – Spectacole pentru copii

Casa Cronicarilor

11,00Noua Acropola Timisoara – Conferinta Cavalerii Mesei Rotunde II
13,00————————Pauza——————————
15,00Mihai Plamadeala – Conferinta si workshop
17,00Noua Acropola Bucuresti – Conferinta Cavaleri in Japonia
18,00Dan Todea – Vernisaj expozitie de pictura

Turnul Fierarilor

Expozitie – Asociatia Artistilor Plastici Sighisoreni

Drumul Mestesugarilor

Artisti Populari veniti din cele patru vanturi

Drumul Pelerinilor, Drumul Condamnatilor, Drumul Stramosilor

Tabere Cavaleresti
Prezentari de Arme
Turniruri si Lupte Cavaleresti
scoli de dans medieval
scoli de lupta medievala
scoli de tras cu arcul
—————————————————————————————————————
01,00Retragerea cu torte – Toate Ordinele Cavaleresti
Foc de Artificii

Duminica 25 Iulie

11,00Parada Cavalerilor

Piata Cavalerilor

11,30Concursuri Medievale – Ordinul Cavalerilor Lup
12,30Florin Kevorkian – scoala de lupta medievala
13,30————————Pauza——————————
15,30Izabela Bostan Kevorkian – scoala de dans medieval
16,00Ordinul Cavalerilor Lup – Concursuri Medievale
17,00Ordinul Dragonilor de Transilvania – Turnir Cavaleresc
18,00Terpischore – Concert
19,00Ordinul Cavalerilor de Medias – Turnir Cavaleresc
19,45Ordinul Cavalerilor Lup – Turnir Cavaleresc
20,00Luminita Muscan si Izabela Bostan Kevorkian – scoli de dans medievale reunite
20,15Pontice – Concert
21,00Ordinul Cavalerilor Cetatilor Barsei – Spectacol cu foc
21,45Ordinul Cavalerilor Argotica – Spectacol cu foc
22,15Trabucos – Concert

Piata Pelerinilor

11,00Magicianul Augustin – Spectacol de magie
12,00Ordinul Cavalerilor Argotica – Spectacol cu Stegari
13,00————————Pauza——————————
16,00Lyra – Concert
17,00Trupa Lagunekin – Spectacol de dans
18,00Ordinul Cavalerilor Lup – Cusca Condamnatilor
19,00Ordinul Paladinii de Terra Medias- Turnir Cavaleresc
19,45Florin Kevorkian – scoli de lupta reunite
20,00Nomen est Omen – Concert
21,00Ordinul Cavalerilor Gladius Dei – Penumbra – Spectacol cu Foc

Piata Trubadurilor

11,00Trupa Dayspring – S.U.A. – Spectacol de Teatru medieval
12,00Nagual – Recital
13,00————————Pauza——————————
15,00Teatrul Scena – Spectacol "Lumea versus Shakespeare"
16,00Trupa Cameleon – Spectacol de Teatru medieval
17,00Trupa "Toti din Clasa" – U.N.A.T.C. – Spectacol de Teatru medieval
18,00Trupa Hyperion – Spectacol de Teatru
19,30Trupa Dayspring – S.U.A. – Spectacol de Jonglerie
20,00Grafic – Concert

Piata Mercenarilor

11,00Ordinul Cavalerilor Csabafiak – scoala de tras cu arcul
12,00Coco fachirul – Spectacol de fachirism
13,00————————Pauza——————————
16,00Garda de Bistrita – Lupte cavaleresti
16,30Teatrul Scena -Farse Populare
17,00Trabucos – Spectacol stradal
18,00Trupa Lagunekin -Franta – Spectacol de Dans
18,30Ordinul Cavalerilor Cerb – Lupte Cavaleresti
19,00Ordinul Cavalerilor Csabafiak – Prezentare de Arme

Piata Micilor Cavaleri

11,00Arcasii de la Sucevita – scoala de tras cu arcul pentru copii
11,45Clubul Bushi Shido – Jocuri si concursuri medievale pentru copii
12,30Trupa Hai-Hui – Teatru pentru copii
13,15————————Pauza——————————
16,00Trupa Tamacicza – Teatru pentru copii in limba maghiara
17,00Compania Lumiolar – Teatru pentru copii
18,00Ordinul Basarabilor si Musatinilor

Casa Cronicarilor

12,00Noua Acropola Iasi – Conferinta Cavaleri Arabi
15,00Noua Acropola Bucuresti – Conferinta Cavaleri din India, China, America si Mongolia

Turnul Fierarilor

Expozitie – Asociatia Artistilor Plastici Sighisoreni

Drumul Mestesugarilor

Artisti Populari veniti din cele petru vanturi

Drumul Pelerinilor, Drumul Condamnatilor, Drumul Stramosilor

Tabere Cavaleresti
Prezentari de Arme
Turniruri si Lupte Cavaleresti
scoli de dans medieval
scoli de lupta medievala
scoli de tras cu arcul
—————————————————————————————————————-
23,00Marea Retragere cu Torte
Foc de Artificii